Nowe Ryzeny 3000 na starszych płytach ASRock - jak zaktualizować BIOS?

| 0 Komentarzy
Marka ASRock udostępnia już aktualizację BIOS-u pod nowe Ryzeny 3000. Jak ją wykonać?

Od jakiegoś czasu można już pobierać aktualizację BIOS-u dla wybranych płyt głównych ASRock, co umożliwi podłączenie do nich i użytkowanie nowych Ryzenów 3000. Dla których płyt głównych można ją wykonać? Jak to zrobić?

Polecane płyty główne

W jakich płytach głównych ASRock można zaktualizować BIOS pod procesory Ryzen 3000?

Na stronie marki ASRock można znaleźć już wszystkie niezbędne materiały do przeprowadzenia aktualizacji BIOS-u na starszych płytach głównych, by były kompatybilne z nowymi procesorami AMD Ryzen 3000. Jeśli użytkowana płyta jest wyposażona w podstawkę AM4, to prawdopodobnie będzie można ją zaktualizować. Poniżej przedstawiamy pełną listę płyt głównych, do których udostępniono już aktualizację BIOS-u.

Płyty główne ASRock z chipsetem X470

Płyty główne ASRock z chipsetem B450

Płyty główne ASRock z chipsetem X370

Płyty główne ASRock z chipsetem B350

Płyty główne ASRock z chipsetem A320

Wielu posiadaczy starszych płyt ASRock obawiało się, że mogą one nie być kompatybilne z nowymi procesorami Ryzen 3000 i to pomimo odpowiedniej podstawki (AM4). Warto raz na zawsze rozwiać wątpliwości, co do tego, czy nowe Ryzeny są kompatybilne z chipsetami X470 i B450 – jak widać po powyższym zestawieniu płyt głównych, które można aktualizować pod Ryzeny 3000, taka kompatybilność została zapewniona. Mało tego – nawet wybrane płyty główne z chipsetami X370 oraz B350 lub A320 także można zaktualizować pod nowe procesory AMD Ryzen.

Jeśli użytkowana płyta główna nie znajduje się na powyższej liście, a dysponuje podstawką AM4, to warto śledzić newsy na ten temat i zaglądać na stronę producenta. Najstarsze modele płyt z tą podstawką mogą być jeszcze testowane pod kątem możliwości prawidłowego działania z najnowszymi Ryzenami i być może aktualizacja BIOS-u pojawi się także do nich.

Jak uaktualnić BIOS pod nowe Ryzeny 3000 na płycie ASRock?

Jest kilka sposobów na to, by zaktualizować BIOS na płycie głównej z podstawką AM4, by mogła współpracować z nowymi procesorami Ryzen 3000.

  • Pierwszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania aktualizacji BIOS-u w punkcie obsługi klienta sklepu komputerowego. To rozwiązanie rekomendowane szczególnie tym osobom, które nie chcą ryzykować samodzielnego działania. Zlecenie aktualizacji BIOS-u w sklepie lub serwisie komputerowym to bezpieczne wyjście, które daje gwarancję, że zostanie ona przeprowadzona prawidłowo.
  • Drugim rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać posiadacze płyty głównej z podstawką AM4 i starszego procesora Ryzen (1 lub 2 generacji) jest samodzielna aktualizacja ze strony producenta.
  • Trzecim, alternatywnym rozwiązaniem, jest skorzystanie z rozwiązania BIOS USB Flashback/ Flash BIOS Button. To opcja dla tych, którzy posiadają płytę główną z podstawką AM4 i wyłącznie nowy procesor Ryzen 3000, przez co nie mogą skorzystać z drugiej opcji.

Możemy też zrezygnować z aktualizowania BIOS-u na starszej płycie głównej i rozważyć zakup nowej, na której będzie już właściwa wersja BIOS-u.

Czy warto aktualizować BIOS na starszej płycie głównej ASRock?

Choć wiele starszych modeli płyt głównych ASRock z podstawką AM4 jest kompatybilnych z nowymi Ryzenami 3000, to nie każdy chce i nie każdy musi za wszelką cenę decydować się właśnie na aktualizację BIOS-u i użytkowanie starej płyty głównej z nowym procesorem. Alternatywą jest przecież zakup nowej płyty głównej z najnowszym chipsetem X570. Co wybrać?

  • Pozostawienie dotychczasowej płyty głównej i aktualizacja BIOS-u to korzystne rozwiązanie z punktu widzenia finansowego – nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Warto pamiętać, że najstarsze, ale kompatybilne, płyty główne pod procesory Ryzen 3000 mogą ograniczać ich potencjał, a także nie zaoferują żadnych nowinek technicznych. Jeśli chcemy podłączyć któryś z tańszych procesorów Ryzen 3000, to takie rozwiązanie jest rozsądne i w pełni wystarczające.
  • Zakup nowej płyty głównej z chipsetem X570 to kolejny wydatek, ale warto wziąć go pod uwagę, gdy sięgamy po jeden z topowych procesorów tej serii i planujemy bardzo wydajną, nowoczesną konfigurację PC.

Jak uaktualnić BIOS? Krok po kroku

Samodzielna aktualizacja BIOS-u nie jest przesadnie skomplikowana. By ją wykonać, należy posiadać:

  • Komputer PC z płytą główną, do której jest dostępna aktualizacja i z procesorem Ryzen 1 lub 2 generacji.
  • Pendrive.
  • Dostęp do internetu i pewność, że w trakcie aktualizacji nie wystąpią problemy z brakiem prądu.

Samo wykonanie aktualizacji składa się dosłownie z kilku etapów. Oto one:

  • Na wstępie warto pobrać program CPU-z, który umożliwi zweryfikowanie modelu płyty głównej.
  • Po sprawdzeniu numeru płyty głównej, należy wejść na stronę ASRock i sprawdzić, czy do wybranego modelu można pobrać aktualizację. Jeśli tak, rozpocząć pobieranie.
  • Do komputera należy podłączyć pendrive i sformatować go, wybierając opcję systemu plików FAT32. Na gotowym pedrivie należy umieścić wypakowany plik z aktualizacją BIOS-u. Pendrive powinien pozostać wpięty do komputera, a komputer należy uruchomić ponownie.
  • W trakcie ponownego uruchamiania PC, należy wejść do BIOS-u i wybrać opcję jego uaktualnienia – źródło pobierania plików z aktualizacją należy ustalić z pendrive`a.
  • Po zakończeniu aktualizacji, komputer należy uruchomić jeszcze raz i upewnić się, czy aktualizacja się powiodła.

Czy płyty główne ASRock wspierają USB BIOS Flashback?

Niektóre modele płyt głównych umożliwiają przeprowadzenie aktualizacji BIOS-u przy pomocy rozwiązania USB BIOS Flashback. Jest to rozwiązanie podobne do aktualizacji BIOS-u z pendrive`a, ale z tą różnicą, że urządzenie podłącza się do odpowiedniego portu na płycie głównej, a aktualizację można wykonać w ten sposób nawet bez procesora lub wówczas, gdy poprzednia wersja BIOS-u uległa uszkodzeniu. Niestety płyty główne z podstawką AM4 od ASRock nie wspierają tego rozwiązania.

Jak widać, do wyboru mamy różne metody aktualizacji BIOS-u. Jeżeli samodzielne działanie wydaje nam się zbyt skomplikowane lub wolimy zdać się na profesjonalistów, warto zlecić aktualizację BIOS-u w zaufanym serwisie lub sklepie komputerowym.  

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.